مقاله ای کامل در باب بیماری سرخک

m181 مقاله ای کامل در باب بیماری سرخک
مقاله ای کامل در باب بیماری سرخک

مقاله ای کامل در باب بیماری سرخک

سرخک نوعی بیماری عفونی حاد است که به وسیله ویروس روبئولا ایجاد می شود و شدیداً مسری است و بطور معمول در کودکان عارض می گردد.

تاریخچه:

قدیمی ترین شرح بیماری سرخک توسط ابوبکر ( زکریای رازی) نوشته شده که در حدود سال ۹۰۰ پس از میلاد تشخیص افتراقی سرخک را از آبله شرح داده است. در سال ۱۸۴۶ آقای (Panam) بررسی های اپیدمیولوژیک درباره سرخک انجام داد. در ۱۹۵۴ ویروس آن توسط آندرس Endres و Peebles جدا شد. در سال ۱۹۵۸ برای نخستین بار واکسن سرخک در کار آزمایی بالینی در ایالات متحده به کار برده شد. در ۱۹۶۳ واکسن زنده ی سرخک در ایالات متحده اجازه ی مصرف یافت.

هر چند احتمال حذف سرخک تا سال ۲۰۰۰ امریکا و بعد از آن در دیگر نقاط جهان وجود داشت ولی هنوز قریب ۱۰% کل مرگ های کودکان زیر پنج سال در سطح جهان  را شامل می شود و در واقع هشنمین علت مرگ در سطح جهان است. در سال ۱۹۹۰ علت حدود ۷/۲% از ناتوانی های مادام العمر بوده و بر اساس آمار WHO سالانه یک میلیون کودک را به کام مرگ خود فرومی برد. از آنجا که بیماری مخزن مهمی غیر از انسان ندارند، حذف آن با بهره گیری از برنامه گسترش ایمن سازی و استفاده از واکسن بسیارسالم و مؤثر محلی جزو اولویت های WHO است در کشور یران به فراوانی یافت شده و گاهی منجر به برزو طغیانهایی نیز گردیده است، چون سطح ایمنی واکسینال پس از مدتی پایین می آید‏، و لذا در نیمه دوم سال ۱۳۸۲ در سراسر کشور، اقدام به واکسیناسیون کلیه افراد ۵ تا  ۲۵ گردید.

 

فهرست مطالب

عنوانصفحه
تعریف۱
تاریخچه۱
عوامل بیماریزایی۲
الف) عامل سببی بیماری زا۲
ب) منبع عفونت۲
ج) مواد آلوده کننده۳
د) دوره واگیری۳
عوامل میزبان۳
الف) سن۳
ب) جنس۴
ج) ایمنی۴
د) وضعیت تغذیه۴
عوامل زیست محیطی۵
روند زمانی۶
راه انتقال۶
دوره پنهانی۶
اشکال بالینی۶
الف) دوره پیش از بثورات۶
ب) مرحله بروز بثورات۷
عوارض۸
تأثیر عوامل مساعد کننده۹
پیشگیری و کنترل بیماری۱۱
پیشگیری اولیه۱۱
عوارض جانبی واکسن۱۱
ایمنی۱۲
ایمونو گلبولین۱۲
پیشگیری ثانویه۱۳
پیشگیری دارویی۱۳
پیشگیری ثالثیه۱۳
توأم شدگی واکسن ها۱۴
ریشه کنی سرخک۱۴
منابع۱۶

اطلاعات مقاله

مقاله که در این لحظه در سایت قرار دادم مربوط به رشته ی پزشکی  با عنوان مقاله ای کامل در باب بیماری سرخک   است و در۲۱ صفحه به صورت فایل ورد آماده کرده ام  شما می توانید این مقاله برای اعضای ویژه سایت قرا داده شده است.در ادامه لینک دانلود مقاله قرار داده شده است در صورت تمایل می توانید با خرید اکانت اعضای ویژه این مقاله ومقالات دیگر را دانلود کنید

متن کامل مقاله  را از لینک زیر دانلود کنید….

[vip-members] دانلود فایل [/vip-members]

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.