طرح توجیهی پرورش ماهی

mahi طرح توجیهی پرورش ماهی
طرح توجیهی پرورش ماهی

طرح توجیهی پرورش ماهی

با افزایش روز افزون جمعیت و نیاز به غذا و مواد پروتئینی ، جایگاه تولید و پرورش ماهی درآبهای داخلی و بهره برداری بهینه از منابع آبی در دسترس روز به روز آشکارتر می شود. اهمیت اینموضوع با توجه به نقش مصرف گوشت ماهی در تامین سلامت افراد و همچنین مقایسه سرانهاندک مصرف آن در قیاس با ممالک توسعه یافته عیان تر خواهد شد. توسعه این حرفه به عواملمختلفی بستگی دارد و در نتیجه هر کدام از این عوامل موجب بروز تنگناهایی در راه توسعه گشتهاند. از جمله ، فاکتورهای عدم سهولت دسترسی به آب، زمین مناسب، شرایط اقلیمی مساعد وتغییرات فصلی در کمیت یا کیفیت آب در دسترس، در بسیاری از مناطق باعث ایجاد مشکلاتی درتوسعه مزارع پرورش ماهی قزل آلا با روشهای متداول شده است. بمنظور مقابله با این مسائل ،استفاده از سیستم های گردشی و استفاده مجدد از آب یا سیستم مدار بسته بتازگی مد نظر صاحبنظران واقع شده است.

در این روش، آب حوضچه های پرورشی پس از اجرای مراحل تصفیه فیزیکی و زیستی، از نظرگازهای محلول متعادل می شود و آب تازه مورد نیاز در این روش از ٢ تا ٢۵ % وارد سیستممی شود. اکسیژن مورد نیاز در این سیستم از طریق هوادهی و همچنین استفاده از اکسیژن خالصتامین می شود.

به منظور استفاده از حداکثر ظرفیت نگهداری، لازمست در سیستم از ماهیان بااوزان مختلفنگهداری شود و در فواصل زمانی معین با رشد و نمو ماهیان، ماهیان با وزن مناسب را صید نمود.این فاصله زمانی معمولا در حدود دو ماه در نظر گرفته می شود. همچنین شایان ذکر است که رشدکامل ماهی حدود نه ماه به طول خواهد انجامید و نخستین محصول پس از پایان ماه نهم به بازارعرضه خواهد شد.

طرحهای پرورش ماهی با روشهای علمی و درقالب واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی موجباتدستیابی به تولید اقتصادی و بهداشتی این فراورده ها را فراهم می آورد. با اجرای این گونه طرحهاعلاوه بر تامین پروتئین مورد نیاز جوامع در حال رشد، راندمان تولید افزایش یافته و از امکاناتبالقوه و بالفعل محلی و منطقه ای استفاده بهینه به عمل می آید مضافًا اینکه باعث ایجاد اشتغالمولد گردیده و سوددهی معقولی را برای سرمایه گذار در پی خواهد داشت. ضمن اینکه این طرحدارای این قابلیت می باشد که در قالب تعاونی های بانوان به مرحله اجرا درآید.

توجیه اقتصادی طرح :

الف – سرمایه گذاری ثابت :

زمین

زمین مورد نیاز برای اجرای این طرح ، معادل ۱٠٠٠ متر مربع می باشد که ارزشی بالغ بر ۵۰ میلیون ریال  که قبلا خریداری شده اشت

فهرست :

سرمایه گذاری مورد نیاز

ماشین آلات و تجهیزات فنی ،آزمایشگاهی و کارگاهی:

اثاثه اداری

دانش فنی

هزینه های پیش بینی نشده طرح

سرمایه غیر ثابت( هزینه های تولید )

مواد اولیه، کمکی و بسته بندی

سوخت و انرژی

حقوق و دستمزد

کارکنان تولیدی

هزینه استهلاک

اجاره بهاء ( در صورت استیجاری بودن محل )

سرمایه در گردش

جدول کل هزینه های سرمایه گذاری طرح

درآمد طرح (فروش در ۱۰۰% ظرفیت):

جدول عملکرد سود و زیان طرح

محاسبه نقطه سر به سر فروش

جدول  نرخ بازده سرمایه گذاری و دوره برگشت سرمایه

 

این طرح  دارای ۱۷ صفحه به صورت ورد  اماده شده و قیمت ان  ۳۰۰۰ تومان است

 

3000 تومان – خرید

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.