معماری مساجد ۲

خطا: هیچ برگه‌ای برای پرداخت انتخاب نشده است. برای انتخاب به پیکربندی بروید.

f145 معماری مساجد ۲
معماری مساجد

معماری مساجد

در تاریخ هنر، هیچ هنری به اندازه ی هنر اسلامی بحث‌انگیز و در عین حال متعالی و حیرت‌انگیز نبوده است. از یک سو نگاه عارفانه و شهودی هنرمندان اسلامی با تأسی به مبانی قرآنی و عرفانی و نیز مبتنی بر هندسه و ریاضیات، آثاری پدید آورده است که شگفت‌انگیز و بس زیبا و متعالی است و از سوی دیگر، نگاه فقهی و کلامی.

هنر اسلامی، روایت زیبایی توسط راویان و حکایت گرانی است که در متن عالم در پی ردّ پای یار جان، هرچه زیبایی است را کاویده‌اند تا گوهر مروارید کمال را به چنگ آورند و آن گاه به عنوان تجلی حق، چراغ فروزان راه کسانی کنند که به دنبال طریقتند و وصل به عرش یار. این هنر، روایت شیدایی است، حکایت کشف و شهود است. تصویر و تجلی «اعیان ثابته» و حقایق نازله در عالم ماده. هنری که از «الحمرا» تا «تاج محل»، بستر بی‌نظیری از دریافت کاشفانه ی هنرمندان مهذب، در منظر چشم جهانیان قرار داده است. یکی از هنرهای اسلامی، هنر معماری است.

معماری اسلامی با مسجد آغاز می‌شود؛ نه از این رو که اولین بنای ساخته شده در مدینه توسط مسلمین و با هدایت پیامبر، مسجد بود، بل بدین دلیل که مسجد، تمامی کارکردهای معماری را در یک جا در خود داشت. مسجد نه تنها محل عبادت، بلکه مکانی برای مدیریت تمامی اموری بود که مستقیم یا غیر مستقیم به دین ارتباط داشت و هم چنین محلی برای تعلیم و تربیت و حتی محلی برای آسایش مسافران و خورد و خوراک آنان بود.

سرفصل های موجود در این مقاله »

مقدمه

تقسیم بندی مساجد ایران

مساجد شبستانی

مساجد چهار طاقی

مساجد ایوانی

مساجد دو ایوانی

مساجد چهار ایوانی

مساجد تاریخی ایران

دوره عباسی

دورهآل بویه

دوره سلجوقی

دوره تیموری

دوره ترکمن

دوره صفوی

دوره قاجار

عناصر مشترک در مساجد

مسجد وهنرهای دیگر

تاثیر معماری بر رونق مسجد

 

 

اطلاعات محصول فروشی

مقاله که در این لحظه برای فروش قرار دادم مربوط به معماری با عنوان معماری مساجد است و در ۶۶ صفحه به صورت پاورپوینت آماده کرده ام  شما می توانید این مقاله را به قیمت ۵۰۰۰ تومان  خریداری کنید. در صورت تمایل به خرید در اخر مطلب لینک فروش قرار گرفته  با خرید ، مقاله برای شما امیل می شود

متن کامل مقاله  را از لینک زیر خرید و دانلود کنید….

 

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.