احیاء بافت قدیم و توسعه شهری -نمونه بافتهای مسکونی مرکز شهر مشهد

خطا: هیچ برگه‌ای برای پرداخت انتخاب نشده است. برای انتخاب به پیکربندی بروید.

p27 احیاء بافت قدیم و توسعه شهری  نمونه بافتهای مسکونی مرکز شهر مشهد
احیاء بافت قدیم و توسعه شهری -نمونه بافتهای مسکونی مرکز شهر مشهد

موضوع پایان نامه : احیاء بافت قدیم و توسعه شهری -نمونه بافتهای مسکونی مرکز شهر مشهد
فرمت پایان نامه:پی دی اف
تعداد صفحات پایان نامه:  ۵۲۱ صفحه
حجم پایان نامه:۱۳ مگابایت

مراکز شهری با سابقه قدیمی، علی‌رغم ویژگیهای مرکزیت ثغل اقتصادی، جغرافیایی، ارتباطی و رونق بازار از رکود و عقب‌ماندگی محلات مسکونی به لحاظ فرسودگی، مشکلات زیست محیطی و ضعف زیر ساختها رنج می‌برند. بنابراین تلاشها در خصوص احیاء مرکز شهر در واقع بایستی متوجه محلات مسکونی Neighbarhood(unit) به لحاظ عقب‌ماندگی آنها از یک طرف و ظرفیت بالقوه آنها از طرف دیگر برای تامین مسکن شهروندان بی‌ماوا گردد. این محلات زیر سیستمهایی از سیستم شهری متشکل از عناصر کالبدی، موقعیتی، اجتماعی، اقتصادی، و محیطی با کارکردهای مشخصی هستند که از تعامل بین آنها هویت محله‌ای شکل گرفته و کیفیت محیطی – فیزیکی تعیین می‌گردد. حال چنانچه نارسایی در کارکرد هر یک از عناصر بوجود آید، کلیت محله‌ای به سمت رکود و فرسودگی سوق می‌یابد که نهایتا ویرانی برآیند آن است . شناخت این عوامل، تحلیل و سنجش روابط بین آنها و تعیین درجه اهمیت آنها در فرآیند رونق و رکود فضای همسایگی محلات قدیمی مراکز شهری به ویژه جلوگیری از فرسودگی در مرکز شهر مشهد با استفاده از تکنیکهای علمی، هدف این تحقیق است .

هسته اولیه شهر مشهد به تدریج از به هم پیوستن سه کانون یعنی شهرک نوغان ، قریه سناباد و مجموعه حرم مطهر حضرت رضا (ع) به وجود آمده است . حرم مطهر در میانه دو کانون دیگر با فاصله تقریبی ۵/۱ کیلومتر قرار داشته ، شهرک نوغان در ابتدای شکل گیری هسته اولیه شهر نسبت به دو کانون دیگر از از اعتبار بیشتری برخوردار بوده و در شمال حرم قرار داشته ، حرم  مطهر ابتدا در باغی که مقر کاخ با شکوه والی خراسان به نام حمید بن قحطبه الطاعی بوده ، قرار داشته که اکنون عمارت آستانه مقدسه است . کانونهای عمده سکونتی قریه سناباد دو شهرک نوقان بودند و در مراحل اولیه شکل گیری شهر به تدریج مسیر این کانونهای جمعیتی تا حرم به شکل طولی به کاربری مسکونی تبدیل شدند به ویژه مسیر سناباد به حرم که علاوه بر راه زیارتی بر کانال آبیاری اراضی پیرامون نیز بود . همزمان با رشد تدریجی شهر مسیر راههای کاروانی منتهی به حرم به ویژه دروازه قوچان در شمال غربی و پایین خیابان در شرق نیز اشغال شد . و در نتیجه پتانسیل کانونهای نوغان و سناباد در مقایسه با هسته زیارتی کاهش و رشد فیزیکی شهر تحت تاثیر کانون مذهبی و راههای کاروان رو قرار گرفت .

در  واقع محورهای ارتباطی همزمان نقش های اقتصادی و عبوری را ایفا می کردند این وضعیت در دوره شاه عباس کبیر به منتهی درجه رسید و خیابان بالا خیابان ( حرم تا دروازه قوچان ) و پایین خیابان ( حرم تا پنج راه ته خیابان ) تعریض گردیدند و به تدریج محلات شهر در پیرامون کانونهای اولیه ( نوغان و سناباد ) ، دروازه های شهر و مسیرهای ارتباطی شکل گرفت . که علاوه بر  عوامل مکور مسایل قومی ، زبانی ، منشاء سکونت اولیه و مذهب در شکل دهی محلات شهر نقش عمده ای را ایفا کردند .

علی رغم برخی اختلافات بین مفسران بر سر تعداد محلات مشهد به طوری که فریزر تا جر انگلیسی در سال ۱۸۲۱ میلادی تعداد محلات شهر مشهد را ۳۲ و صنیع الدوله در مطلع الشمس ۱۳۰۲ تعداد محلات بزرگ را ۹ و کوچک ۱۰ مورد ذکر می کند . زین العابدین ابن محمد ولی میرزا که در زمان ناصر الدین شاه قاجار و حکمرانی رکن الدوله به مشهد آمده و سکنه رضوی را سر شماری کرده از ۶ محله یه اسم سراب سرشور ، عیدگاه ، پایین خیابان ، نوغان ، بالا خیابان نام برده است .

 

برای دانلود فهرست مطالب کلیک کنید

اطلاعات محصول فروشی

پایان نامه که در این لحظه برای فروش قرار دادم مربوط به جغرافیا و شهرسازی  با عنوان احیاء بافت قدیم و توسعه شهری -نمونه بافتهای مسکونی مرکز شهر مشهد ، مربوط به واحد درسی پایان نامه است و در ۵۲۱ صفحه به صورت pdf  آماده کرده ام  شما می توانید این پایان نامه را به قیمت ۶۰۰۰ تومان  خریداری کنید. در صورت تمایل به خرید در اخر مطلب لینک فروش قرار گرفته  با خرید ، پایان نامه برای شما امیل می شود

متن کامل پایان نامه  را از لینک زیر خرید و دانلود کنید….

 

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.