پایان نامه ساخت داربست های مهندسی بافت به روش Gas Foaming

خطا: هیچ برگه‌ای برای پرداخت انتخاب نشده است. برای انتخاب به پیکربندی بروید.

sh007 پایان نامه ساخت داربست های مهندسی بافت به روش Gas Foaming
پایان نامه ساخت داربست های مهندسی بافت به روش Gas Foaming

پایان نامه ساخت داربست های مهندسی بافت به روش Gas Foaming

یکی از معضلات بزرگی که علم پزشکی از دیرباز با آن درگیر بوده است، ارائه درمانی قطعی برای بازسازی بافت های از کار افتاده و یا معیوب است. متداول ترین شیوه در درمان این نوع بافت ها، روش سنتی پیوند است که خود مشکلات عدیده ای را به دنبال دارد. از جمله این مشکلات می توان به کمبود عضو اهدائی، هزینه بالا و اثرات جانبی حاصل از پیوند بافت بیگانه Allograft)) که مهمترین آنها همان پس زنی بافت توسط بدن پذیرنده است اشاره کرد. این محدودیت ها دانشمندان را بر آن داشت تا راه حلی مناسب برای این معضل بیابند.

مهندسی بافت با عمر حدوده ۱ ساله خود روشی نوید بخش در تولید گزینه های بیولوژیکی برای کاشتنی ها (Implants) و پروتزها ارائه کرده و وعده بزرگ تهیه اندام های کاملاً عملیاتی برای رفع مشکل کمبود عضو اهدائی را می دهد. اهداف مهندسی بافت فراهم سازی اندام های کارآمد یا جایگزین های قسمتی از بافت برای بیمارانی با ضعف یا از کارافتادگی اندام و یا بیماری های حاد است که این امر با استفاده از روش‌های درمانی متنوع اندام مصنوعی- زیستی تحقق می یابد. بنا به تعریف، مهندسی بافت رشته ای است که از ترکیب  علم بیولوژی مواد و علم مهندسی یا به عبارتی Biotech جهت بیان ارتباطات ساختاری بافت های فیزیولوژیکی و طبیعی پستانداران در راستای توسعه روش های نوین ترمیم بافت و جایگزین سازی بافت، توسعه یافته است. مهندسی بافت شامل مباحثی نظیر ترکیبات نوین سلول ها، بیومواد غیرسلولی، داروها، فرآورده های ژنی یا ژن هایی می باشد که قابل طراحی، تشخیص و ساخت بوده و امکان رهایش آنها به طور همزمان یا ترتیبی به عنوان عامل های درمانی میسر باشد. اگرچه داروها یا بیومواد غیر سلولی به مواد بسیاری اطلاق می گردد اما درمان های منهدسی بافت در واقع منحصر به فرد هستند.

داربست مهندسی بافت

در مهندسی بافت، سلول ها بر روی یک بستر از جنس پلیمر زیست تخریب پذیر بسیار متخلخل استقرار یافته، رشد و تکثیر می یابند. روند رشد این سلول ها در جهت بازسازی بافت در سه بعد است. یکی از اساسی ترین قسمت های مهندسی بافت، داربست های زیست تخریب پذیر هستند که تحت نام Scaffold شناخته می شوند. این داربست ها در حقیقت بستری متخلخل با ساختاری شبیه به ماتریس برون سلولی بافت (ECM) هستند که رشد سلول را به سمت تشکیل بافت مورد نظر جهت می دهند. از آنجا کلیه سلول های بدن به غیر از سلول های سیستم خون رسانی و بافت های جنینی خاص بر روی ECM رشد می کنند، ایجاد یک بستر مصنوعی در محیط in vitro بسیار اهمیت دارد. با رشد سلول ها بر روی داربست، داربست تخریب می شود. جنس این داربست ها پلیمر و در بعضی موارد کامپوزیت پلیمر- سرامیک است. پلیمر های متداول مورد استفاده در مهندسی بافت در جدول ۱ آورده شده است.

 

 

سرفصل های موجود در این مقاله »

 

عنوانصفحه
 ×         پیشگفتار۱
 ×         نتایج قانونمند و استاندارد شده۵
 ×         گزینش و جداسازی سلول۳۵
 ×         تولید داربست‏های پلیمری: قالب گیری حلال۷۲
 ×         تولید داربست‏های پلیمری: لایه سازی غشاء۸۴
 ×         تولید داربست‏های پلیمری: انجماد – خشک سازی۱۰۶
 ×         تولید داربست‏های پلیمری: اشکال کامپوزیت پلیمر- سرامیک۱۲۱
 ×         تولید داربست‏های پلیمری: جداسازی فاز۱۴۲
 ×         تولید داربست‏های پلیمری: پلیمریزاسیون (بسپارش)۱۶۲
 ×         تولید داربست‏های پلیمری: پردازش اسفنج گازی۱۷۶
 ×         بر هم کنش‏های سلولی سطح مصنوعی: بیومواد خود مجتمع۱۹۲
 ×         بر هم کنش‏های سلولی سطح مصنوعی: چسبندگی سلول هدف۲۱۶

 

اطلاعات محصول فروشی

مقاله که در این لحظه برای فروش قرار دادم مربوط به مهندسی پزشکی با عنوان پایان نامه ساخت داربست های مهندسی بافت به روش Gas Foaming  است و در ۲۴۱ صفحه به صورت فایل ورد آماده کرده ام  شما می توانید این مقاله را به قیمت ۵۰۰۰  تومان  خریداری کنید. در صورت تمایل به خرید در اخر مطلب لینک فروش قرار گرفته  با خرید ، مقاله برای شما امیل می شود

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.