مسجد کبود

f184 مسجد کبود
مسجد کبود

مسجد کبود

 

مجموعه «مسجد کبود» تبریز نمونه ای از معماری بدیع اسلامی و فرهنگ مردم منطقه است. آذربایجان سرزمین اسطوره های جاوید در پیشانی ایران، جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی فراوانی را در دامن خود دارد. تبریز با پیشینه ای چندین هزار ساله پیشرو در شعر و ادب، سیاست، فرهنگ، هنر، علم و صنعت بوده و مسجد کبود، یکی از آثار بزرگ این منطقه به نام «فیروزه اسلام» در جهان اسلام مشهور است. مسجد کبود، بنا به کتیبه سر در آن، به سال ۸۷۰هجری قمری توسط همسر «سلطان جهانشاه» مقتدرترین حکمران سلسله« قره قویونلوها» که فردی شاعر و زیبا پسند بوده، بنا شده است. آرامگاه جهانشاه و نزدیکان وی در انتهای شبستان کوچک در داخل سرداب مسجد واقع است. تنوع و ظرافت کاشیکاری و انواع خطوط به کار رفته در مسجد کبود و همچنین زیبایی و هماهنگی رنگ ها سبب شده که این مسجد به فیروزه اسلام شهرت یابد. کاشیکاری آن صرفاً به رنگ لاجوردی و بیشتر از قطعات شش ضلعی است و تمام سطح سقف آن زرنگار (نقاشی با آب طلا) و کف شبستانها به احتمال قوی مرمرین بوده است.
بنای اصلی در مقام مسجد مقبره، دارای صحن وسیعی بوده که در آن مجموعه ای از ساختمانها از جمله مدرسه، حمام، خانقاه و کتابخانه ساخته شده که آثاری از آنها به جا نمانده است. زلزله سال ۱۱۹۳هجری قمری سبب فرو ریختن گنبدها و خرابی آن شد. با این که از این مجموعه زیبا جز سر دری شکسته و چند پایه باقی نمانده بود، تعمیرات و دوباره سازی مسجد به منظور حفاظت بخش های باقیمانده شامل طاق ها و پایه ها در سال ۱۳۱۸شمسی آغاز شد. بیشترین مرمت مسجد کبود در سال ۱۳۴۳شمسی انجام شد و دوباره سازی گنبدهای رفیع آن از سال ۱۳۵۴شمسی توسط دفتر فنی حفاظت آثار باستانی و به اهتمام زنده یاد استاد «معماران» هنرمند بنام آذربایجانی به اتمام رسید. مسجد کبود در سال ۱۳۱۰شمسی در فهرست آثار ملی ثبت شده است. در مجاورت این اثر باستانی تبریز، پارک کوچک و زیبایی به نام شاعر نامی «خاقانی» بنا شده که مقبره وی در مقبره الشعرا تبریز واقع است.

سرفصل های موجود در این مقاله »

تاریخچه
کاشیکاری
آشنایی با مسجد کبود تبریز

معمــاری مسجد

مرمت و تعمیـر بنا

عکس هایی از مسجد کبود تبریز

 

اطلاعات محصول فروشی

مقاله که در این لحظه برای فروش قرار دادم مربوط به معماری با عنوان . مسجد کبود ، مربوط به واحد درسی مرمت است و در .۳۲ صفحه به صورت پاورپوینت  آماده کرده ام  شما می توانید این مقاله را به قیمت ۳۰۰۰ تومان  خریداری کنید.در ادامه مطلب قسمت هایی  از مقاله و فهرست مطالب آمده  است در صورت تمایل به خرید در اخر مطلب لینک فروش قرار گرفته  با خرید ، مقاله برای شما امیل می شود

3000 تومان – خرید

پاسخ دهید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.