شمس تبریزی

شمس تبریزی

دسته بندی:

قیمت: 1000 تومان

تعداد نمایش: 79 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

به روز رسانی در: ۱۸ آبان ۱۳۹۷

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

1000 تومان – خرید

شمس تبریزی شمس تبریزی

موضوع :
 شمس تبریزی


قسمتهایی از مقاله

شمس الدین محمد بن ملکداد تبریزی  در شهر تبریز بدنیا آمد ، از همان دوران کودکی ناآرام بود و رفتاری داشت که موجب اضطراب پدر می شد ، او در جواب پدر می گفت: ما از دو جنسیم و مثال آورد که تخم مرغابی را چون در زیر مرغ خانگی بگذارند
جوجه ها بزرگ و بزرگتر شده به حکم طبیعت به آب می زنند . و مادر که شنا می داند در کنار جوی مانده از غرق شدن جوجگان خود به هراس می افتد ومتوحش می شود ، نه می تواند مانند جوجه ها در آب رود ، نه دلش آرام میگیرد که آنها را در آب بیند ، حال من و تو بر این منوال است: «تو با من چنانی که خایه بط را زیر مرغ خانگی نهادند ، پرورد و بط بچگان گلان
ترک شدند ، با مادر به لب جو آمدند ، در آب در آمدند.

مادرشان مرغ خانگی است. لب جو می رود ، امکان در آمدن در آب نی. اکنون ای پدر! من دریا میبینم مرکب من شده است و وطن و حال من اینست . اگر تو از منی یا من از توام درآ در این دریا و اگرنه برو برمرغان خانگی.»

این سخنان را شمس خود گفته است و در راه شناختن وی موثر و مفید پیدا است که از زمان کودکی ، با دیگر کودکان تفاوتهایی داشته است.

پدرش مردی پاکدل و با ایمان بوده و همینکه سخنی بر زبان میرانده است به گریستن می پرداخته و
قطرات اشک بر رخسار و محاسن او روان می گشته است . اما از داشتن شور و عشقی که شمس خواهان و جویای آن می بوده بهره ای نداشته است. از او این سان یاد می کند: «نیک مردی بود و کرمی داشت. دو سخن گفتی ، آبش از محاسن فرو آمدی ، الا عاشق نبود. مرد نیکو کار دیگر است و عاشق ، دیگر»

هیچ بانگ کف زدن آد به در  ازبکی دست توبی دستی دگر؟

تشنه می نالد کوآب گوار؟

آب هم نالد که کو آن آب خوار؟